Türkiye-Fransa Ulaştırma Çalışma Grubu Teknik ziyareti Mersin’de gerçekleştirildi.

Genel Müdürlüğümüz tarafından Başkanlığı gerçekleştirilen “Türkiye-Fransa Ulaştırma Çalışma Grubu” teknik ziyaretinin açılışı Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Konferans Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (KDGM, DTGM), Ticaret Bakanlığı, Fransa Büyükelçiliği, TCDD Genel Müdürlüğü, TCDD Taşımacılık A.Ş, Sete Limanı, Marsilya Bölgesi taşıma işleri organizatörleri, TOBB, Mersin Liman Başkanlığı, AKİB, MTSO, MIP ve özel sektör temsilcileri katılım sağladı.

2 gün süren programda (16-17 Eylül 2019) Türkiye ve Fransa arasındaki ticaretin geliştirilmesi için alınması gereken önlemler değerlendirildi. Tarsus’ta inşa edilen Yenice Lojistik Merkezi ile Mersin Limanı’na teknik gezi düzenlendi. Programda ayrıca Türk ve Fransız firmaları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Fransa’nın önemli denizcilik şirketi olan CMA CGM’nin Yenice Lojistik Merkezi’nde ofis kiralayarak Mersin Limanı’na gelen ihraç ve ithal yüklerini bu merkezden organize etmesi ile demiryolu taşımacılığına daha fazla yükün kaydırılabilmesi hususları üzerinde görüş alışverişi yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürü Cem Murat Yıldırım, açılış konuşmasında, Mersin’in deniz taşımacılığında özel bir yeri olduğunu söyledi. Toplantının Doğu Akdeniz’in ticari potansiyelinin kısa mesafeli denizyolu taşımacılığı ile geliştirilmesine yönelik olarak düzenlendiğini bildiren Yıldırım, bu konunun proje olarak ulusal kalkınma planına da aktarıldığını kaydetti. Yıldırım, Mersin ve bölgesinin yaş meyve sebze üretiminde ciddi bir potansiyeli olduğunu ve ürünlerin Fransa’ya ulaştırılması konusunda çalışmalar yapılacağını da ifade etti.  

Önümüzdeki dönemde Fransa ile Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması müzakerelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Bu kapsamda, ülkemizin Güneyi ile Fransa’nın güney bölgeleri arasında bir Yaş Meyve/Sebze Koridoru (Fresh Food Corridor) kurulması çalışmalarına da hız verilmesi planlanmaktadır.

Fotoğraflar